OUR TOP STARS, DTMHSS - KOYAMBEDU. DR. A.P.J. ABDUL KALAM MEMORIAL CHAMPIONSHIP - 2018  |   M.DINESH X-B 5 km marathon in 2nd place cash award rupees 3000 thousand.  |   B.SWETHA IX-A@koyambedu 5 km marathon 5 th place gift voucher 1000 rupees.  |   Library - Best Reader Award (III-A) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (III-B) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (III-C) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (IV-A) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (IV-B) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (IV-C) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (V-C) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (V-B) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (V-A) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (VI) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award (VII) @ Arumbakkam  |   Library - Best Reader Award @ Arumbakkam  |   Sophia.D (VIII C) & Vivetha.V (IX B) Sophia.D (VIII C) 1st Place Cash Award Rs.5000 & Vivetha.V (IX B) 4th Place Cash Award Rs.1000 @ Arumbakkam  |   Winners of SBOA Matriculation Inter-School Competition-2018 @ DTMHSS, Arumbakkam.  |   Winners of Don Bosco 60th Diamond Jubilee Celebration @ DTMHSS, Arumbakkam.  |   GRT Achievers Inter-School Exam @ DTMHSS, Arumbakkam.   |   Winners of Volley ball Under 19 - Zonal Level @ Arumbakkam  |   Athletic Under 17 & 19 Boys @ Arumbakkam  |   Volley ball Under 17 - Zonal Level Runners @ Arumbakkam  |   Volley ball Under 14 - Zonal Level Runners @ Arumbakkam  |   Ballbadminton Under 19 - Zonal Level Runners @ Arumbakkam  |   Ballbadminton Under 17 - Zonal Level Runners @ Arumbakkam  |   Ballbadminton Under 14 - Zonal Level Runners @ Arumbakkam  |   Winners of Hockey Under 19 - Zonal Level & District Level Runners @ Arumbakkam  |   Winners of Hockey Under 17 - Zonal Level & District Level Runners @ Arumbakkam  |   Winners of Handball Under 17 - Zonal Level & District Level 3rd Place @ Arumbakkam  |   M. DINESH - X-B @ Koyambedu Don Bosco MARATHON 2nd Place Cash Award Rs.3000  |   B. Swetha - IX-A @ Koyambedu Don Bosco Marathon 5th Place Cash Award Rs.1000  |   KHO-KHO Boys Team @ Koyambedu Winners in St.George Matric Hr.School Kho-Kho Tournament  |   KHO-KHO Girls Team @ Koyambedu 4th Place in St.George Matric Hr.School Kho-Kho Tournament  |   M. Gowtham - VIII-B @ Koyambedu P.T.Usha State Level Championship 200 Mtrs 2nd Place  |   B. Swetha - IX-A @ Koyambedu P.T.Usha State Level Championship 200 Mtrs 2nd Place, High Jump 1st Place, Long Jump 3rd Place  |   S.Sandhya - VII-A @ Koyambedu P.T.Usha State Level Championship Long Jump 3rd Place  |   S. Karthikeyan - VII-A @ Koyambedu P.T.Usha State Level Championship Long Jump 2nd Place  |   T. Deepika - VI-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - 400 Mtrs 2nd Place  |   S.Sandhya - VII-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - High Jump 1st Place, Long Jump & 400 Mtrs 3rd Place  |   Joshpine Jennifer - VI-B @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - Shotput 2nd Place  |   J. Jennifer Jeslin - VII-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - Shotput 1st Place  |   D. Princy - VII-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - Shotput 3rd Place  |   P.K. Rithika Princy - VI-B @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - High Jump 3rd Place  |   S. Karthikeyan - VII-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - 200 Mtrs & Long Jump 1st Place  |   M. Dharani - VI-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - Shotput 2nd Place  |   A. Arun - VII-C @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - Shotput 3rd Place  |   S. Dharsan - VI-B @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - High Jump 2nd Place  |   A. Daniel - VI-B @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - High Jump 3rd Place  |   O. Akash Yadav - VI-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - Long Jump 2nd Place  |   M. Bharath - VI-A @ Koyambedu SDAT World Beater Talent Spotting Scheme District Competition 2017-2018 - Long Jump 3rd Place  |  

Club Activity

Club Activity

Holistic development of a student can only be achieved if children are allowed to follow their own passions. To ensure that all students have a creative outlet, the school has initiated a number of clubs to cater to the varying interests of the students.

GROUP A

Tamil Literary Club
English Literary Club
Science Club
Hobby Club
Computer Science Club
Kiddies Club

GROUP B

Scouts
Guides
Junior Red Cross
Road Safety Patrol
National Green Crops
Bul bul

These clubs are specially structured to culminate the skills in the students with the maximum possible exposure. Clubs in Group A are skill-based clubs which complement the academic skills gained by the student in the classroom with other essential life skills. The Group B clubs are service-based clubs and train the students to become responsible and civic- minded citizens.

Hindi

Hindi Academic training is given to the students who wish to learn and excel in Hindi to capitalize on career opportunities throughout India. Students are prepared for taking the Hindi Prachar Sabha Examinations conducted by the Government of India. Students receive a certificate upon successful completion of examinations.